Новина


Про це йдеться у статті керівника Київського міського осередку Всеукраїнської асоціації фахівців з громадського здоров’я, генерального директора Київського міського центру контролю та профілактики хвороб Сергія Чумака в Інформаційному віснику «Медик столиці» (електронна версія за посиланням – https://surl.li/ehdisl.
Одним з пріоритетів ДУ «Київський міський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» у громадському здоров’ї столиці є посилення політики контролю над тютюном і нікотином в місті Києві. Відповідно до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їхнього шкідливого впливу на здоров’я населення» (22.09.2005 р. No 2899-IV) вживання тютюнових і нікотинових виробів заборонено у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я і навчальних закладів.
Для зменшення поширеності вживання тютюнових і нікотинових виробів та, як результат, покращення здоров’я населення Києва, Центр контролю та профілактики хвороб проводить комплексну профілактичну роботу. Зокрема, генеральний директор Центру Сергій Чумак ініціював разом з Держпродспоживслужбою м. Києва й Департаментом охорони здоров’я КМДА розробку «Стратегії щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їхнього шкідливого впливу на здоров’я населення на території міста Києва на 2025−2030 роки», яку затвердила Координаційна рада з питань громадського здоров’я у місті Києві 21 листопада 2024 року.
Також тривожні тенденції поширення спостерігаються серед школярів міста Києва, особливо швидко набувають популярності новітні нікотинові й тютюнові вироби для нагрівання. Ця звичка, а потім і залежність, закладається з підліткового віку – 90% курців починають курити до 18 років.
Так, за опитуванням Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка (2024 р.) серед учнів 8−9 класів віком 13−15 років − 29% школярів мають досвід вживання тютюнових або нікотинових виробів, 9% опитаних вживають електронні сигарети, які є найпопулярнішим видом вживання нікотинових і тютюнових виробів серед підлітків, завдяки їхній доступності, різноманітності смаків й оманливому сприйняттю як «менш шкідливих».
Традиційні сигарети, тютюнові вироби для електричного нагрівання та кальян вживають по 4% респондентів відповідно. 31% опитаних були свідками куріння учнями сигарет всередині будівель навчальних закладів, 26% – електронних сигарет, і 24% – виробів для електричного нагрівання. Понад половина учнів (51%) підтримують посилення контролю за дотриманням заборон на вживання тютюнових або нікотинових виробів у навчальних закладах. Майже половина підлітків (46%) стикаються з рекламою тютюнових і нікотинових виробів час від часу, а 21% бачать рекламу доволі часто або щодня.
З огляду на попередження куріння серед дітей фахівці відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних захворювань постійно проводять зустрічі зі школярами, студентами і педагогами закладів освіти міста Києва щодо шкідливого впливу куріння на здоров’я людини й акцентують увагу на важливості вести здоровий спосіб життя з дитячого віку. У цьому 2024/25 навчальному році ці зустрічі відбувалися за методикою міжнародного проєкту ВООЗ «Школи без нікотину і тютюну». Вже було проведено більше 30 зустрічей з 1800 учнями 10 закладів середньої освіти та 12 зустрічей з педагогами. Реалізація цієї методики надала можливість комплексно підійти до посилення політики заборони вживання нікотину й тютюну в закладах загальної середньої освіти, і, у підсумку, сприяти покращенню здоров’я дітей. Також важливим є те, що проведення цієї роботи посилило взаємодію фахівців ЦКПХ та Департаменту освіти і науки КМДА, закладів освіти.
Також фахівці ЦКПХ популяризують серед медичних працівників і населення, яке курить, Сервіс з допомоги у відмові від куріння – http://stopsmoking.org.ua, який розробив Центр громадського здоров’я МОЗ України та посилання на який з QR-кодом друкують на кожній пачці сигарет.
Поділитись через:
Схожі статті
-
Закордонні партнерства
Читати далі -
-