Без категорії

(Кріс Чаньясулкіт обіймає керівні посади в місцевих, державних, регіональних і національних органах управління та громадських організаціях, працюючи над просуванням расової, гендерної рівності та зміцнення системи громадського здоров’я.
Вона працювала губернатором Массачусетської азіатсько-американської комісії та Комісії зі статусу жінок, де захищала потреби жінок, зокрема азійського походження. Захоплюючись репродуктивними правами, вона також працювала в Раді директорів Ліги планованого батьківства штату Массачусетс (PPLM) з 2013 по 2019 рік.
Кріс Чаньясулкіт розробила курси з охорони здоров’я для аспірантів на факультеті охорони здоров’я Університету Сіммонса. Є викладачем Університету Темпл. Здобула ступінь бакалавра з біології та історії мистецтва в Бостонському університеті, ступінь магістра охорони здоров’я у Школі громадської охорони здоров’я Бостонського університету та ступінь доктора філософії з політичних наук у Північно-східному університеті.
На додаток до своєї адвокатської та наукової роботи, Чаньясулкіт була керівницею виконавчої ради APHA, обрана опікуном публічних бібліотек Брукліну, членом міської ради та членом групи
реагування на надзвичайні ситуації громади Брукліну).
Кріс ЧАНЬЯСУЛКІТ є практиком громадського здоров’я, основною спікеркою і майстерною
комунікаторкою, адвокаткою, яка виступає на національному рівні на теми громадського
здоров’я, грамотності, громадянської активності, расової, гендерної та медичної рівності.
Також Кріс була президентом Американської асоціації громадського здоров’я (APHA). Це
найбільша професійна організація фахівців у сфері охорони здоров’я в Сполучених Штатах
Америки, яка найактивніше бере участь у щорічних зборах і виставках, що пов’язані з наукою, політикою, розвитком потенціалу та адвокацією. Кріс ЧАНЬЯСУЛКІТ, зважаючи на власний досвід, дала кілька порад про те, як могла б розвиватися Всеукраїнська асоціація громадського здоров’я.
— Які проблеми, на вашу думку, є спільними між Україною та США?
— Я дуже ціную моє перебування на цій конференції та в Україні (інтерв’ю з Кріс Чаньясулкіт ми записали під час Всеукраїнської конференції з міжнародною участю «Роль системи громадського здоров’я в імплементації “Стратегії розвитку системи охорони здоров’я до 2030 року”» – авт.), адже бачу, як багато ви робите і з чим маєте справу у сфері громадського здоров’я. Водночас я знаю, з чим ми стикаємось у США.
Ми також комунікуємо з людьми, пояснюємо, що навколишнє середовище та зміна клімату є
громадським здоров’ям. Я живу в штаті Массачусетс, у мене троє дітей, як і решта батьків, я стурбована проблемами їхнього харчування. І, на жаль, вам також доводиться з цим мати справу, я почула це тут. Ми спільними зусиллями боремося за націю, вільну від тютюну, і ви також займаєтеся цим. Є проблеми, які нас об’єднують, і це можливості для співпраці, взаємодії, досліджень та обміну знаннями у побудові міцної системи громадського здоров’я.
— Американська асоціація громадського здоров’я існує понад 150 років. Всеукраїнська асоціація — більше року. Ви, звісно, не можете говорити за увесь шлях APHA, тож поділіться своїм досвідом в асоціації?
— Через 150 років вам не потрібно буде так багато адвокації та пояснень про важливість громадського здоровя, адже світ став набагато здоровішим. Ви нещодавно створена, але вже величезна та процвітаюча організація, яка робить так багато. Я ніколи не задумувалась про те, що буду наймолодшим президентом APHA. Багато чому це сталося завдяки наставництву, яке отримала в нашій асоціації. У мене були інші, більш досвідчені члени APHA, які підтримали та сказали: «Кріс, ти маєш балотуватися, провести кампанію і стати президентом організації». І я врешті-решт вирішила спробувати. Тепер намагаюся довести всім, особливо молодим людям, що варто балотуватися та досягати цілей, тому що ви не можете перемогти, якщо не вступаєте в боротьбу. Коли я була президентом АРНА, то подорожувала по всій країні, відвідуючи асоціації громадського здоров’я в різних штатах. Мені вдалось побувати на Алясці та зустрітися з місцевими фахівцями з громадського здоров’я. Повірте, там працювати у цій сфері зовсім не легко. Було дивовижно і приємно зустрічати людей звідусіль. Знаєте, люди у сфері охорони здоров’я та громадського здоров’я працюють дуже важко.
— У вступній промові ви говорили про допомогу Україні від АРНА. Що саме ви мали на увазі?
— Офіційну заяву від американської асоціації ми опублікували ще у 2022 році. Тоді чітко заявили, що APHA вважає це вторгнення жахливим. Ми хотіли розповісти про те, як війна шкодить здоров’ю, і переконатися, що про це знають не лише люди в Україні, але й в усьому світі. У нас є багато членів у асоціації, які підтримують те, що називається мирною конференцією. У нас є колишні президенти APHA, які проводять дослідження на тему війни та здоров’я. Ми хочемо, щоб ви всі знали, що ми стоїмо пліч-о-пліч з вами за глобальне здоров’я не тільки українців, а й усього світу.
— Дякуємо за підтримку! Що можете побажати системі громадського здоров’я України на цьому
ранньому етапі? Як діяти, щоб не наробити помилок?
— Це схоже на розмову з власними дітьми: «Не роби цього, це буде великою помилкою». Але в той час я знаю, що мої діти не навчаться, поки не зроблять помилку, вони ростуть завдяки їй. Тому від себе можу сказати Всеукраїнській асоціації громадського здоров’я — не треба боятися робити помилки, не боятися відстоювати науку, громадське здоров’я та справедливість. Адже ви знаєте, що стоїте на правильному боці науки, миру, гуманізму та здоров’я. Я часто кажу всім, хто працює у сфері громадського здоров’я: «Говоріть голосніше, гордіться і масштабуйте свою дивовижну роботу, яку робите у сфері громадського здоров’я, щоб зберегти націю здоровою!».
Нерідко люди не знають про існування місцевого департаменту охорони здоров’я чи організації, яка працює над зміцненням громадського здоров’я. Їм байдуже до того моменту, поки вони не прокидаються і не дізнаються, що в них, до прикладу, забруднена вода. Вони не думають про громадське здоров’я і про те, що воно є у всіх сферах: транспорт — це громадське здоров’я, освіта — це громадське здоров’я, облаштування робочого місця, професійне здоров’я — це громадське здоров’я. Тож моя єдина порада — частіше говоріть і пояснюйте, що таке громадське здоров’я. Бо це історія про те, як ми тихо робимо дуже важливу роботу.
— Що для вас є безпечним простором? Яким він може бути в Україні? Чому ми маємо розуміти, що кожен з нас є частиною системи громадського здоров’я?
— Я не впевнена, що ми дійшли до безпечного простору. В Америці, на жаль, теж не все ідеально. Ми прагнемо та хочемо місць і просторів, де люди можуть читати все, що вони хочуть, або любити тих, кого хочуть. Вони мають мати доступ до повного спектра медичних послуг, включаючи послуги з репродуктивного здоров’я. Це місце, де сім’ї можуть відвести дитину до школи або піти в торговий центр і не боятися, що хтось їх там застрелить. Я хочу обіймати своїх дітей на прощання вранці, коли вони йдуть в школу, і знати, що побачу їх пізніше. Це все те, чого ми прагнемо. Також я хочу, щоб у кожного був доступ до свіжих фруктів і овочів, до шкільних послуг, до освіти, щоб вони могли знайти роботу. Повноцінне життя з гідністю та повагою. Не знаю, чи це відповідає на ваше запитання, але це те, чого я хочу. І впевнена, що і ви теж. Я хочу, щоб люди були активними. Знайдіть хвилинку, щоб пограти ігри. Друге, про що прошу людей, — читати про здоров’я та читати загалом. У Сполучених Штатах Америки зараз велика проблема із забороною книг. Обрані народом чиновники по всій країні намагаються цензурувати книжки, вилучати їх з бібліотек, шкіл, університетів і навіть з магазинів. Я знаю, що вас це дивує та шокує, але це жахливо. Вони здебільшого забороняють або намагаються заборонити книжки, написані людьми іншого кольору шкіри або ЛГБТ-авторами. А я хочу, щоб люди читали, тому що саме з книг ми дізнаємося про себе і про інших. Також під час читання ми мислимо критично. Особливо це було помітно під час пандемії COVID-19, коли виникла проблема з дезінформацією як у Сполучених Штатах Америки, так і в інших країнах. Я хочу, щоб наша нація та весь світ знову більше читали й критично мислили. І третє, чого я бажаю, — щоб кожен проголосував за здоров’я. Я хочу, щоб люди усвідомили, яких змін вони прагнуть, і діяли задля їх досягнення.
Більше читайте в електронній версії журналу Акценти громадського здоров’я
Поділитись через: